Tento rok sa na Slovensku po prvýkrát uskutoční svetovo preslávené stretnutie hobby tvorcov, technologických kutilov a vynálezcov – festival Bratislava Mini Maker Fair. Prvý ročník odštartuje v piatok 15. novembra 2019 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Do výzvy Call For Makers sa môžete prihlásiť do 15. septembra.

Svetový festival pre kutilov 21. storočia zavíta na jeseň do Bratislavy

Maker Faire je celosvetovo uznávaná sieť akcií, ktorú prvýkrát iniciovala redakcia časopisu Make so sídlom v San Franciscu. Tento globálny festival digitálneho aj analógového, tradičného i technického kutilstva pre celú rodinu nie je zameraný na konkrétny odbor. Jeho hlavnou témou je tvorivosť a určený je pre  deti, dospelých aj seniorov hľadajúcich aktívnu zábavu, užitočné zručnosti, nápady a inšpirácie.

Prvý Maker Faire sa uskutočnil v roku 2006 v San Franciscu, kam aj tento rok zamierilo vyše 150 000 návštevníkov. Počet miest, kde sa organizuje Maker Faire z roka na rok rastie. Jednotlivé festivaly organizujú lokálne organizácie a stretávajú sa na nich fanúšikovia kreatívnej práce s technológiami, 3D tlačou, elektronikou, počítačmi, novodobí kutilovia a ďalší voľnočasoví tvorcovia všetkého druhu. Obrie stretnutia sa každoročne konajú už tradične v San Franciscu a New Yorku, ale aj u našich susedov napríklad vo Viedni a Prahe, kde sa tento rok uskutočnil už druhý ročník Maker Faire Prague. Cez víkend sem zavítalo viac ako 10 000 návštevníkov a predstavených bolo vyše dvesto projektov.

Výzva pre Slovensko: Makeri, ukážte sa!

Aj keď má u nás kutilstvo veľkú tradíciu, licencovaný Maker Faire bude prvou akciou tohto druhu na Slovensku. Maker totiž nie je len garážový kutil alebo modelár, ale človek, ktorý rád spolupracuje na projektoch aj s ostatnými, využíva open source riešenia a technológie 21. storočia. Maker môže byť fanúšik komunitných dielní, ktorý svoj osobný tvorivý projekt bude prezentovať práve na festivale Maker Faire v duchu hesla “ukáž, čo si vyrobil, zdieľaj, čo si sa pri tom naučil.”

Výsledkom bude prehliadka v mnohom pripomínajúcu zábavnú púť, ale aj veľtrh pre tvorivých ľudí všetkých generácií. Maker Faire je skrátka miesto, kde každý môže ukázať svoj koníček, vychytávku, “hack”, experiment alebo vlastný start-up projekt.

Výstavná plocha na festivale je pre nekomerčných tvorcov zdarma!

Aby ste mohli na festivale prezentovať svoj projekt, je potrebné vyplniť na stránke https://bratislava.makerfaire.com/ jednoduchý formulár Call For Makers (modré tlačidlo vpravo hore na stránke), pomocou ktorého si zarezervujete priestor napríklad v podobe výstavného stola, na ktorom môžete počas akcie predstaviť návštevníkom svoje projekty alebo celý proces vašej tvorby. Samozrejme ak bude váš projekt potrebovať väčší priestor alebo špeciálne vybavenie, po dohode s organizátormi môžete dostať všetko potrebné. Registrácia aj prípadná účasť sú pre tvorcov nekomerčných projektov zdarma. Určite neváhajte, pretože výzva Call For Makers sa uzatvára už 15. septembra 2019.

A ak ešte váhate, určite navštívte stránky Bratislava Mini Maker Faire 2019, kde nájdete množstvo tipov, námetov a videí z Pražského Maker Faire, ktoré vám trochu priblížia zaujímavé projekty aj atmosféru samotného festivalu.


O Maker Faire

Maker Faire je najväčšia svetová prehliadka inovácií, kreativity a dômyselnosti pre celú rodinu. Je to priateľské stretnutie tvorivých a zvedavých ľudí, ktorých baví skúšať nové veci a zdieľať svoje poznatky a skúsenosti. Je to čiastočne zábavný jarmok, ale aj veľtrh pre Makerov všetkých generácií. Otvára sa inžinierom, remeselníkom, umelcom, kutilom, záhradníkom, ale aj vedcom. Je to miesto, kde každý môže ukázať svoju vychytávku, hack, experiment alebo projekt. Aj na Slovensku máme veľa kutilov. Snáď každé malé dieťa niekedy držalo v ruke spájkovačku a môže sa pochváliť nejakým vlastným zlepšovákom, v každom meste nájdete nejaký obchod s náradím a elektronikou. Preto sme sa rozhodli priniesť fenomén Maker Faire aj sem, nielen aby sme predstavili našich makerov doma, ale aby sme ich ukázali celému svetu.

Viac info o festivale nájdete na tejto adrese: https://bratislava.makerfaire.com/about/

Logá a grafiky sú k dispozícii na https://bratislava.makerfaire.com/media-center/


Zakúpiť si ich môžete naVstupenky na Mini Maker Faire Bratislava 2019

Všetky informácie o vstupenkách a príp. zľavách nájdete na našej stránke
https://bratislava.makerfaire.com/2019/10/07/vstupenky-uz-v-predaji/