Čo je Maker Faire a ako funguje?

Maker Faire je najväčšia svetová prehliadka inovácií, kreativity a dômyselnosti pre celú rodinu. Je to priateľské stretnutie tvorivých a zvedavých ľudí, ktorých baví skúšať nové veci a zdieľať svoje poznatky a skúsenosti. Je to čiastočne zábavný jarmok, ale aj veľtrh pre Makerov všetkých generácií. Maker Faire sa otvára inžinierom, remeselníkom, umelcom, kutilom, záhradníkom aj vedcom. Je to miesto, kde každý môže ukázať svoju vychytávku, hack, experiment alebo projekt. Maker Faire skrátka ponúka možnosť nielen nahliadnuť do budúcnosti, ale sa na nej aj aktívne podieľať.

Maker Faire nie je zameraný na konkrétny odbor a jeho hlavnou témou je tvorivosť. Je určený pre  deti, dospelých i seniorov hľadajúci aktívnu zábavu, užitočné zručnosti a nové nápady. Tento globálny festival digitálneho aj analógového, tradičného i technického kutilstva pre celú rodinu sa prvýkrát konal  v roku 2006 v San Franciscu, kam tento rok zamierilo vyše 150 000 návštevníkov. Prvý ročník Maker Faire v Prahe v roku 2018 predstavil asi 180 projektov a počas víkendu sa ho zúčastnilo na 10 000 ľudí. Teraz sa pripravujeme predstaviť Maker Faire aj na Slovensku.

Kto je to maker?

Že je Maker Faire celosvetová prehliadka makerov, to už vieme. Kto je to ale ten maker [mejkr]? Slovensky by sme možno povedali domáci majster (kutil), v skutočnosti je to ale trochu viac. Maker nie je len niekto, kto cez víkend montuje v kôlni vtáčie búdky, je to vizionár, inovátor a vynálezca. Maker nechce svoje výtvory len schovávať v garáži alebo na záhrade, chce ich zdieľať s ostatnými. Je to všeumelec, ktorý prepája digitálnu výrobu s tradičnými remeslami. Nadšenec do vedy, techniky, dizajnu a umenia, ktorý vo voľnom čase testuje kreatívne nápady v DIY (z anglického Do-It-Yourself = urob-si-sám) dielňach, hackerspacoch, makerspacoch, fablaboch, garážach a kôlňach. Môže to byť hacker, ktorý sa okrem kódov a dát hrá tiež s hardvérom. Je to ale napríklad aj záhradkár, ktorý experimentuje so senzormi pre automatizáciu zavlažovania, hydroponiou alebo akvaponikou.

Maker je skrátka vyšší level, kutilov 21. storočia.

Aj na Slovensku máme veľa kutilov. Snáď každé malé dieťa niekedy držalo v ruke spájkovačku a môže sa pochváliť nejakým vlastným zlepšovákom, v každom meste nájdete nejaký obchod s náradím a elektronikou. Preto sme sa rozhodli priniesť fenomén Maker Faire aj sem, nielen aby sme predstavili našich makerov doma, ale aby sme ich ukázali celému svetu.